England
National League
9 Oct  
FT'
Barrow
3 - 1
Boreham Wood
FT'
FC Halifax Town
0 - 0
Chorley
FT'
Solihull Moors
2 - 0
Sutton United
FT'
Eastleigh
2 - 1
Maidenhead United
FT'
AFC Fylde
1 - 3
Chesterfield
FT'
Wrexham
1 - 1
Harrogate Town
FT'
Ebbsfleet United
2 - 4
Torquay United
FT'
Barnet
1 - 2
Bromley
FT'
Notts County
2 - 0
Dagenham & Redbridge
FT'
Aldershot Town
4 - 0
Dover Athletic
FT'
Yeovil Town
3 - 1
Woking
England - EFL Trophy:: North: group A
9 Oct  
FT'
Sunderland
3 - 2
Grimsby Town
England - EFL Trophy:: North: group B
9 Oct  
FT'
Oldham Athletic
0 - 3
Accrington Stanley
England - EFL Trophy:: North: group C
9 Oct  
Canc.'
Salford City
? - ?
Bury
FT'
Tranmere Rovers
2 - 1
Aston Villa Academy
England - EFL Trophy:: North: group D
9 Oct  
FT'
Shrewsbury Town
3 - 0
Newcastle Academy
England - EFL Trophy:: North: group E
9 Oct  
AP'
Mansfield Town
1 - 1
Crewe Alexandra
England - EFL Trophy:: North: group H
9 Oct  
FT'
Rotherham United
3 - 2
Doncaster Rovers
England - EFL Trophy:: South: group A
9 Oct  
AP'
Colchester United
1 - 1
Tottenham Hotspur U21
FT'
Ipswich Town
4 - 0
Gillingham
England - EFL Trophy:: South: group B
9 Oct  
AP'
Oxford United
2 - 2
Portsmouth
England - EFL Trophy:: South: group C
9 Oct  
FT'
AFC Wimbledon
3 - 0
Leyton Orient
England - EFL Trophy:: South: group D
9 Oct  
AP'
Forest Green Rovers
0 - 0
Coventry City
England - EFL Trophy:: South: group E
9 Oct  
FT'
Cheltenham Town
4 - 3
West Ham United Academy
FT'
Newport County
0 - 2
Exeter City
England - EFL Trophy:: South: group F
9 Oct  
FT'
Swindon Town
0 - 3
Plymouth Argyle
England - EFL Trophy:: South: group G
9 Oct  
FT'
Wycombe Wanderers
0 - 1
Stevenage
England - EFL Trophy:: South: group H
9 Oct  
FT'
Cambridge United
0 - 1
Northampton Town
Italy
Italy - Serie C:: group C
9 Oct  
FT'
Teramo
2 - 0
Sicula Leonzio
Italy - Coppa Italia Serie C:: play-off
9 Oct  
FT'
Carpi
2 - 0
Carrarese
FT'
Monza
4 - 1
Renate
FT'
Sambenedettese
0 - 2
Fermana
FT'
Sudtirol
0 - 1
FeralpiSalo
International
International - Friendlies
9 Oct  
FT'
Bahrain
2 - 3
Azerbaijan
International - Club Friendlies
9 Oct  
FT'
FC Zuerich
3 - 1
FK Spartaks
FT'
SpVg Brakel
2 - 0
SC Paderborn 07
FT'
SC Heerenveen
1 - 0
Ajax
FT'
Admira Moedling
1 - 1
SV Lafnitz
FT'
Brescia
11 - 0
US Bagnolese
FT'
Brann
1 - 3
Aasane
International - Friendlies :: women
9 Oct  
FT'
Chile
3 - 1
Uruguay
FT'
Portugal
0 - 1
England
FT'
Poland
1 - 3
Brazil
FT'
Venezuela
1 - 0
Paraguay
International - Friendly (Under 19)
9 Oct  
FT'
England U19
1 - 3
France U19
International - Friendly (Under 23)
9 Oct  
FT'
Singapore U23
0 - 3
UAE U23
Ireland
Ireland - Airtricity League
9 Oct  
FT'
Waterford FC
2 - 0
Sligo Rovers
Brazil
Brazil - Serie B
9 Oct  
FT'
Botafogo FC SP
0 - 0
Figueirense FC SC
FT'
Coritiba
1 - 0
Guarani
FT'
Operario Fec PR
0 - 1
Parana Clube PR
FT'
Atletico GO
1 - 1
Cuiaba EC MT
FT'
Criciuma
2 - 2
Brasil de Pelotas RS
FT'
Vitoria
3 - 1
Oeste FC
FT'
Ponte Preta
3 - 1
Londrina EC PR
FT'
America MG
2 - 0
CA Bragantino SP
Colombia
Colombia - Primera A:: clausura
9 Oct  
FT'
Envigado
2 - 0
CD Jaguares
USA
USA - United Soccer League
9 Oct  
FT'
Loudoun United Fc
4 - 3
Saint Louis FC
FT'
Nashville SC
2 - 1
Louisville City FC
FT'
Swope Park Rangers
1 - 2
Ottawa Fury FC
Wales
Wales - League Cup
9 Oct  
AP'
Bala Town FC
1 - 1
Bangor City
Northern Ireland
Northern Ireland - League Cup
9 Oct  
01:45'
Ballymena United FC
? - ?
Dollingstown
01:45'
Cliftonville
? - ?
Bangor FC
01:45'
Coleraine
? - ?
Glentoran FC
01:45'
Dungannon Swifts
? - ?
Linfield FC
01:45'
Glenavon FC
? - ?
Newry City AFC
01:45'
Harland and Wolff Welders FC
? - ?
Institute FC
01:45'
Larne FC
? - ?
Dundela FC
01:45'
Limavady United FC
? - ?
Crusaders
Slovakia
Slovakia - Cup
9 Oct  
FT'
Liptovska Stiavnica
0 - 4
Slovan Bratislava
FT'
Slavia Tu Kosice
0 - 3
FK Pohronie
Japan
Japan - League Cup
9 Oct  
FT'
Gamba Osaka
2 - 1
Consadole Sapporo
FT'
Kawasaki Frontale
3 - 1
Kashima Antlers
Serbia
Serbia - Cup
9 Oct  
AP'
Vozdovac
2 - 2
FK Teleoptik
FT'
FK Vodojaza Grosnica
0 - 6
FK Partizan
FT'
FK Trepca
0 - 8
FK Crvena Zvezda
Euro U-21
Euro U-21 - Qualification group 2
9 Oct  
FT'
Liechtenstein U21
2 - 4
Slovakia U21
Euro U-19
Euro U-19 - Qualification: group 7
9 Oct  
FT'
Azerbaijan U19
0 - 1
Norway U19
FT'
Czech Republic U19
6 - 0
San Marino U19
Euro U-19 - Qualification: group 3
9 Oct  
FT'
Germany U19
3 - 0
Andorra U19
Euro U-19 - Qualification: group 13
9 Oct  
FT'
Croatia U19
3 - 0
Kazakhstan U19
FT'
Hungary U19
2 - 4
Georgia U19
UEFA Youth League
UEFA Youth League - Domestic Champions Play-off
9 Oct  
FT'
Real Zaragoza
1 - 0
MKS Korona Kielce
Euro U-19 Women
Euro U-19 Women - Qualification: group 7
9 Oct  
FT'
Iceland U19
0 - 3
Spain U19
FT'
Kazakhstan U19
0 - 8
Greece U19
Euro U-19 Women - Qualification: group 9
9 Oct  
FT'
Ireland U19
0 - 6
Netherlands U19
FT'
Montenegro U19
2 - 3
Ukraine U19
Euro Women
Euro Women - Qualification:: group A
9 Oct  
FT'
Netherlands
2 - 0
Russia
Euro Women - Qualification:: group D
9 Oct  
FT'
Czech Republic
1 - 5
Spain
Euro Women - Qualification:: group I
9 Oct  
FT'
Ireland
3 - 2
Ukraine
Euro Women - Qualification:: group F
9 Oct  
FT'
Latvia
0 - 6
Iceland
Euro Women - Qualification:: group H
9 Oct  
FT'
Switzerland
2 - 0
Croatia
Philippines
Philippines - PFL
9 Oct  
FT'
Stallion Laguna FC
0 - 1
Green Archers United
FT'
Kaya Fc-Iloilo
5 - 1
Mendiola Fc